"Reci ne nasilju"

Autor: Marina Marić, 9. 5. 2018.

U sklopu projekta „Reci ne nasilju“ Centra za hagioterapiju – Split, u kojem sudjeluje i naša škola, a odobrenog od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja te Agencije za odgoj i obrazovanje, održano je u srijedu, 9. svibnja predavanje za učiteljsko vijeće naslovljeno „Hagioterapijski pristup u radu i suživotu s djecom i mladima“.

Predavačica Ana Perišić, voditeljica projekta i Centra za hagioterapiju- Split te višegodišnja profesorica i djelatnica u sustavu socijalne skrbi, upoznala je ukratko nazočne s hagioterapijom kao znanstveno-istraživačkom i terapijsko-razvojnom metodom koja se bavi antropološkim čovjekovim životom, njegovim duhovnim područjem, koje, istaknuto je, nije jednako religioznom području. Hagioterapiju je utemeljio prof. dr. sc. Tomislav Ivančić (koji je i sam ranije držao stručne skupove za prosvjetne djelatnike) pa je ona izvorna hrvatska metoda duhovne pomoći čovjeku.

Predavačica je istaknula da je čovjek neponovljivo, dragocjeno i jedinstveno biće čiji duh nadilazi psihofizičku dimenziju, a samo razvijajući svijest o vlastitoj dragocjenosti odrasli mogu tu istu svijest buditi u djeci i mladima. Djeci je naime, uza sve znanje koje im se nudi tijekom školovanja, potrebno ukazati na vlastitu vrijednost i smisao njihova života i znanja koja usvajaju.

Dobro čovjeku pruža najbolje perspektive, zlo razara svaku nadu. Očito je da škola treba u učenicima izgraditi dobrotu, istinu, povjerenje, pravdu i nadu u bolji svijet.
Nova vizija škole temelji se na rezultatima neuroznanstvenih istraživanja, bioloških otkrića, genetskih dostignuća, na čudesnim spoznajama neposredne suradnje prirodnih i humanističkih znanstvenih područja, duhovne i psihosomatske čovjekove strukture.
Na školi je da čovjekova osobnost čvrsto stoji na razini dobra i istine kako bi sve funkcioniralo na izgradnju boljeg svijeta. Htjelo se unijeti svjetiljku u školski sustav, kako bismo u njezinu svjetlu svi nastavili graditi uvijek bolje i uspješnije pretpostavke za budućnost te kako bi se i svi drugi dali na daljnja istraživanja sve dok svi ne osjetimo da se pojavio bolji svijet i dostojanstvenija domovina.

Učitelji su ovo inspirativno predavanje nagradili pljeskom, svjesni da izgrađujući sebe i svijest o vlastitoj vrijednosti mogu itekako pozitivno utjecati na živote djece i mladih koji su im povjereni.