Autor: Marina Marić, 15. 11. 2017.

6. studenoga 2017. godine u našoj školi je svečano otvorena izložba „Fotografije i dokumenti 112. brigade Hrvatske vojske“.

Organizatori izložbe su Zadarska županija i Državni arhiv u Zadru.

Nakon odane počasti svim braniteljima koji su dali svoje živote za našu slobodu, ravnateljica Vesna Drmić je pozdravila nazočne goste, djelatnike i učenike škole. Nakon ravnateljice okupljenim gostima su se prigodnim riječima obratili ravnatelj Državnog arhiva Ante Gverić, prvi zapovjednik 112. brigade pukovnik Marko Čulina, arhivski savjetnik i autor izložbe Marijan Maroja, načelnik Općine Ražanac Nikola Miletić i pročelnik Upravnog odjela za društvene djelatnosti Ivan Šimunić koji je proglasio izložbu otvorenom.

Novim naraštajima je razdoblje Domovinskoga rata daleko pa im ga se na ovaj način može približiti.

Izložba je pokušaj predstavljanja presjeka borbenog puta 112. brigade od njenoga osnivanja 28. lipnja 1991. godine do zapovijedi o demobilizaciji 24. prosinca 1995. godine. Tada završava njezin ratni put.

Uz kronološki poredane fotografije i najvažnije dokumente iz 1991. godine tu su i novinski izvještaji koji su posjetitelje vratili u vrijeme Domovinskog rata. Jedan pano s fotografijama posvećen je braniteljima Općine Ražanac, a dokumentacija je prikupljena uz pomoć načelnika Općine gospodina Nikole Miletića.

Kroz izložbu su naglašena četiri ključna trenutka u kojima je veliku ulogu odigrala 112. brigada: obrana Zadra, oslobađanje brda Križ, akcija Maslenica i operacija Oluje.

« Ožujak 2024 »