Autor: Marina Marić, 30. 4. 2018.

U Križevcima je u subotu, 21. travnja 2018. godine održan 7. Susret dječjeg duhovnog stvaralaštva „Stjepan Kranjčić“ čiji su organizatori Osnovna škola Ljudevita Modeca i Udruga za promicanje znamenitih Križevčana „Dr. Stjepan Kranjčić“ . Pokrovitelji su Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Grad Križevci, Koprivničko-križevačka županija, Školska knjiga i Prigorski Media d.o.o..

Svečanost je održana u velikoj dvorani Hrvatskoga doma u Križevcima predstavljanjem zbornika pod nazivom „Čuvarica srca moga“ u kojem se nalaze najuspješniji dječji likovni i literarni radovi.
   Na ovaj natječaj se javilo 215 učenika iz 79 škola te 19 učenika koji su se na natječaj javili samostalno. Natječaj je obuhvaćao tri žanra (poezija, proza, igrokaz) te je pristiglo 159 pjesama, 72 prozna rada i 10 igrokaza.
     Na likovni natječaj javilo se 176 učenika iz 59 škola te 12 učenika koji su se na natječaj javili samostalno.
     Stručno ocjenjivačko povjerenstvo za književni natječaj u sastavu: Sonja Tomić, Nada Babić i Vojmil Žic  izabrali su radove koji su  uvršteni u zbornik. Treba naglasiti da je ovo jedan od rijetkih natječaja na koji se radovi šalju pod šifrom i članovi povjerenstva nemaju podatke o identitetu autora. Tema ovogodišnjeg natječaja je bila Majka/majka.
     Jakov Lukić, učenik 4. razreda Matične škole i njegova mentorica i učiteljica Ana Zekanović su pozvani na ovu lijepu svečanosti pa su joj stoga i prisustvovali.  Jakovljeva pjesma „Majka“ je uvrštena u zbornik.
     Nakon svečanosti za mentore je održan okrugli stol pod nazivom „Literarni i dramski pristup novozavjetnom tekstu“ koji je održala dr. Nada Babić. Za to vrijeme su učenici imali svoju radionicu pod vodstvom s. Pije Herman i Lucije Martinčić.
    Nakon svega je slijedio zajednički posjet Križevačkoj grkokatoličkoj katedrali i njenoj bogatoj knjižnici.