Autor: Kristina Baždarić, 13. 11. 2018.

U četvrtak, 8.studenog u Hrvatskom narodnom kazalištu Zadar, s početkom u 11 sati, u organizaciji Policijske uprave zadarske i Zadarske županije, uz potporu Ministarstva unutarnjih poslova i Vijeća za prevenciju kriminaliteta na području Zadarske županije počela je provedba aktivnosti iz preventivnog projekta „Živim život bez nasilja“.

Živim život bez nasilja“ (ŽŽBN) zajednički je preventivni projekt Ministarstva unutarnjih poslova i Ministarstva znanosti i obrazovanja koji se od 2010. godine provodi u suradnji s organizacijama civilnog društva, lokalnom zajednicom i drugim zainteresiranim partnerima.

Ciljana skupina su učenici sedmih razreda svih osnovnih škola na području Zadarske županije, njihovi nastavnici, stručni suradnici, roditelji i cijela lokalna zajednica.

Učenici sedmih razreda naše Škole u pratnji svojih razrednica i pedagoginje su uživali u raznovrsnom programu te su imali priliku gledati Theatro predstavu „Nasilje – za nasilje nema opravdanja“ nevladine udruge Riječ/Prave/Predstave u izvođenju Ivane Krizmanić i Vedrana Komeričkog, a u režiji Zijaha Sokolovića. Kroz predstavu i koncert na zanimljiv i šaljiv način pokušali su djeci dočarati neke situacije kako bi ih potaknuli na razmišljanje o nasilju, a s ciljem razvijanja kulture dijaloga, tolerancije i međusobnog uvažavanja. Što je sve nasilje i kako ga prepoznati? Koji su mitovi o nasilju? Kako reći NE nasilju? Ovaj kulturno - edukativni program razotkriva različite situacije nasilja u svakodnevnom životu.

Nakon predstave koncert je održala grupa Adastra. Grupa je autor i izvodi melodiju „Surovi grade“ posvećenu  mladiću Luki Ritz koji je bio žrtva nasilja.

Trebamo ljubav, prijateljstvo, međusobno razumijevanje, uvažavanje različitosti poruka je ovih preventivnih aktivnosti.