Noć knjige 2021.

Autor: Snježana Fain, 23. 4. 2021.

Noć knjige održava se povodom Svjetskog dana knjige i autorskih prava (23. 4.) te Dana hrvatske knjige (22. 4.).

Jubilarna Noć knjige održava se 23. travnja 2021. Organizira se desetu godinu zaredom, a ovogodišnja maskota  Knjiguška predstavlja temu Ljekovita moć knjige. Ovom temom htjelo se potaknuti  čitatelje da razmišljaju o ljekovitim moćima knjiga – u razdobljima društvenih i intimnih kriza, kada im se okrećemo tražeći odgovor na pitanja koja nas muče. Katkad su odgovori koje u njima pronađemo biti utješni, katkad uznemirujući, a neki  sigurno i duboko protresu naša temeljna uvjerenja.

Osnovna škola Jurja Barakovića, Ražanac priključila se manifestaciji s programom Virtualni natječaj: Ljekovita moć knjige. Program su osmislile Danijela Petani (knjižničarka), Lidija Miočić (učiteljica hrvatskoga jezika) i Gita Negro (učiteljica hrvatskoga jezika), a sudjelovali su učenici od 5. -8. razreda koji su pisali sastave na zadanu temu.

Učenici  koji su napisali najzanimljivije radove i bit će nagrađeni su:

Tessa Lazanja (6. razred) preporučila je knjigu „Mali princ“ jer je ona bila lijek za njenu dušu. Vodila ju je kroz sve njene emocije i očistila um.

Mia Gruban (6. razred) smatra kako knjiga može izliječiti tugu, stres ili mrzovolju. Predlaže da već u knjižnici pročitamo prvu stranicu knjige kako bismo vidjeli odgovara li nam.  Njena preporuka za opuštanje je uplovljavanje u čarobni svijet koji nudi roman „Harry Potter i kamen mudraca“.

Viktoria Grgin (7. razred) piše o tome kako svaka knjiga ima moć da nas odvede u drugu dimenziju. Njena preporuka je roman „Ako padnem“. Priča je to o djevojci koja svaki dan ponavlja dok ne shvati smisao života. Pouka djela je da živimo jedan život i da je bitan svaki dan.

Petra Jović (6. razred) misli kako nam svaka knjiga može biti ljekovita. Ipak, ona izdvaja roman „Ljeto na jezeru Čiču“. Roman je to koji ju je potresao, ali i podsjetio da se u životu ništa ne treba uzimati zdravo za gotovo.

Čestitamo našim učenicima, a Vas sve pozivamo da i sami otkrijete svoju ljekovitu knjigu!