Autor: Mila Bolonja, 21. 5. 2022.

U petak, 20. svibnja, cijeli zadarski Poluotok se pretvorio u Stazu glagoljaša gdje su osnovnoškolci iz Zadra i Zadarske županije građanima predstavili svoje radove ukrašene glagoljicom koje su vrijedno izrađivali tijekom cijele ove, ali i prošle školske godine.  Manifestacja se održava u sklopu Kliofesta - festivala povijesti, a pod pokroviteljstvom Zadarske županije. Već tradicionalno su se i Mali glagoljaši naše škole, sa svojom mentoricom Anom Zekanoivć, pridružili ovom događanju.

Djeca vole glagoljicu i od prvog razreda se s njom upoznaju kroz različite oblike rada. Pune tri godine su čekali da ponovno mogu prisustvovati ovoj manifestaciji. Posljednja Staza glagojaša sa djecom se održala prije tri godine. Posjećenost je bila odlična, a ljudi svih dobnih skupina su zainteresirani za glagoljicu na radost djece i njihovih mentora.

Prema prestavljenim uradcima što su se mogli vidjeli, ali i čuti od djece, oni su oduševljeni tim starim hrvatskim pismom kojeg usvajaju bez velikog problema. Uz rukotvorine, pjesmu i ples djeca su ove godine predstavili Stazu glagoljaša u najboljem svjetlu.

Nositelji ove manifestacije ove godine su bili: OŠ Bartola Kašića - PŠ Bokanjac, OŠ Privlaka, OŠ Sv. Filip i Jakov, OŠ Jurja Barakovića Ražanac, OŠ Zadarski otoci, OŠ Polača, OŠ Šimuna Kožičića Benje - PŠ Diklo i "Marijina djeca - Da Mama" iz župe blaženog Alojzija Stepica u Zadru.

Djeca su otkrila da jedva čekaju sljedeću Stazu glagoljaša. Vjerujemo da se i odrasli vesele istom s isčekivanjem što će nam za godinu dana te male, vrijedne ruke predstaviti!

Da taj dan ostane s još ponekom uspmenom, naši glagoljaši su po završetku Staze glagoljaša posjetili i Arheološki muzej u Zadru gdje ih je najviše oduševila gostujuća izložba "Krapinski pračovjek" iz Muzeja krapinskij neandrtalaca.