Autor: Mila Bolonja, 25. 10. 2022.

U ponedjeljak, 13. listopada 2022. učenici razredne nastave MŠ Ražanac sa svojim učiteljicama posjetili su crkvicu sv. Andrije u Garićima gdje su realizirali planiranu izvanučioničku nastavu Pozdrav jeseni.

Učenici i učiteljice su krenuli pješke od škole prema Rudićima i Garićima.

Putem, laganom šetnjom, promatrali su promjene u prirodi koje nam donosi jesen,  uočavali razlike između listopadnog i vazdazelenog drveća,upoznavali biljke (bor, šmreka,hrast,smilj, sikavac,brnestra,šafran, maslačak,…), zaustavili se pored vinograda, podsjetili se kako nastaje vino i rakija. Zaustavili su se i u vrtu uz put te ponovili koje sve kulture ljudi uzgajaju na jesen.

Nakon što su došli do crkvice, odmorili su se pod starim velikim hrastom , te krenuli u razgledavanje crkvice i groblja te na taj način upoznali prošlost same crkvice.

Klikom na više pogledajte fotografije!

Vrlo stara crkva udaljena je oko 2 km od današnjeg Ražanca. Smještena je u polju na položaju gdje je bio srednjovjekovni Ražanac. U pisanim dokumentima prvi put se spominje još 1458.g., ali pouzdano se zna da je mnogo starija.Postoje neke indicije da je ovdje pokopan kralj Stjepan I., otac kralja Petra Krešimira IV. Obnovljena je 1997. U apsidi kameni oltar, drveni je u rekonstrukciji. Sama crkva obnovljena je i blagoslovio ju je nadbiskup Ivan Prenđa 7. 4. 1997.