Autor: Snježana Fain, 14. 3. 2023.

Zahvaljujući pokazanom znanju i otpjevanom bećarcu, učenici su na natječaju osvojili posjet muzeju.Dočekali su ih vrlo ljubazni domaćini koji su se potrudili da što bliže dočaraju tradiciju Slavonije. Učenici i učitelji su ih s oduševljenjem slušali i sudjelovali u sadržajima koje muzej i Pleternica nude.

Muzej bećarca je odmah osvojio učenike i učitelje svojom originalnom i maštovitom postavom. Učenici su posebno bili sretni interaktivnim igrama te na zabavan način učili o bećarcima, običajima Slavonije i bogatoj tradiciji.

Nakon obilaska muzeja posjetili su interpretacijski centar Terra Panonica gdje su im voditelji pričali o čudesnom svijetu prirode i njegovom očuvanju kroz doživljaje, izravno iskustvo i neformalno učenje uz igru i zabavu. Učenici su imali priliku doživjeti Panonsko more kroz virtualni svijet čak 24 milijuna godina u prošlost pomoću VR naočala.Istraživali su priče o drevnim, ali i sadašnjim vrstama biljaka i životinjama Pleternice i Požeško- slavonske županije, koje su, baš kao i cijela Slavonija i brojne susjedne zemlje, bile prekrivene Panonskim morem. Uz pomoć tablet računala istraživali su zidne ilustracije i diorame.

Nakon ovog nezaboravnog iskustva, puni dojmova provozali su se turističkim vlakićem kroz Pleternicu do Svetišta Gospe od suza gdje ih je dočekao župnik koji ih je blagoslovio.

Hvala domaćinima Muzeja bećarca na srdačnoj dobrodošlici i prekrasnom druženju. Vjerujemo kako će ovaj dvodnevni izlet u Pleternicu ostati urezan u srce učenicima PO Ljubač, PO Krneza i pedagoškim djelatnicima naše škole koji su imali priliku posjetiti zlatni slavonski kraj.