Autor: RADOJKA JOVIĆ, ANA ZEKANOVIĆ, 21. 10. 2011.

Dana 21. listopada 2011. učenici PO Rtina posjetili su Narodnu knjižnicu Jurja Barakovića Ražanac.

Povodom Mjeseca hrvatske knjige i Mjeseca školskih knjižnica učenici PO Rtina u pratnji svojih učiteljica Ane Zekanović i Radojke Jović dio svog nastavnog radnog dana realizirali su u narodnoj knjižnici. Učiteljice su prethodno u školi motivirale i pripremile učenike, a potom zajedno s knjižničarkom Meri Hilje i školskom knjižničarkom Hajdi Škarica realizirale planirani program aktivnosti.

Učenici prvog razreda upoznali su prostor knjižnice, razgledali slikovnice, knjige i ostalu građu te su skupa s drugim učenicima doznali kako im narodna knjižnica pruža niz usluga: od pričanja priča, posudbe knjiga, CD-a i filmova, učenja stranog jezika na CD-ima,čitanja dječjih časopisa, korištenja interneta, sudjelovanja u kreativnim radionicama i još puno toga zanimljivoga.

Nakon edukacije o knjižnici razgovarali smo o Mjesecu hrvatske knjige i Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja koji rješavaju djeca u narodnim i školskim knjižnicama diljem Hrvatske te djeca iz dijaspore. Ove godine organizira se u čast 100. obljetnice rođenja Grigora Viteza i namijenjen je učenicima osnovnih škola, a tema kviza je Vesele zamke. Za ovogodišnji kviz djeca su trebala pročitati knjige Grigora Viteza, najpoznatije slikovnice, zagonetke, pjesme i igrokaz. U kvizu, koji se ove godine prvi put provodi on – line ( putem interneta), djeca su trebala čitati, rješavati zagonetke i odgovarati na pitanja tako da odaberu jedan od ponuđenih odgovora. Učenici trećeg i četvrtog razreda su se za sudjelovanje u kvizu pripremili u školi , a pojedini učenici naučili su napamet odabrane Vitezove pjesme te su ih krasnoslovili.

Nakon veselog druženja s poezijom, učenicima prvog i drugog razreda knjižničarka Meri pročitala je Vitezovu priču Ogledalce, a oni su svoje dojmove likovno izrazili. Prvaši su dobili besplatne članske iskaznice i posudili svoje prve knjige.

Učenici trećeg i četvrtog razreda upoznali su referentnu zbirku. Odgledali su kratak slikokaz, igrali se riječima u Prvom školskom rječniku hrvatskoga jezika na CD-u. Podijeljeni u dvije grupe pronašli su tražene enciklopedije, rječnike, atlas i leksikon te riješili radne listiće. Pridružila im se i učiteljica engleskog jezika Branka Mihatov-Perkov koja je pomogla pri snalaženju u hrvatsko - engleskom rječniku. Učenici su pozitivno reagirali na ovakav način rada te su obećali u školi izraditi prikladan plakat koji će priključiti svojim već izloženim radovima u narodnoj knjižnici.

Na kraju su knjižničarke učenike darivale prigodnim straničnicima čime je ovaj posebni nastavni dan u knjižnici završio.