Autor: Marina Marić, 10. 6. 2018.

Od 10. do 12. lipnja ove godine učenici naše škole zajedno s učenicima OŠ Starigrad posjetili su hrvatski grad heroj – Vukovar.

-rodnu kuću hrvatskog nobelovca Lavoslava Ružičke.

Isto tako učenici su slušali predavanja o Domovinskom ratu i o bitci za Vukovar, te su imali predavanje Škola mira.

Učenici su naučili da je mir neprocjenjiva vrijednost, naučili su što je hrabrost i kako su se stanovnici Vukovara i cijele Hrvatske hrabro borili u Domovinskom ratu za slobodu i mir. Sve ono što su vidjeli i slušali na predavanjima u Vukovaru duboko ih je potreslo, ali ih je i ispunilo snagom ljubavi za svoju domovinu.

Moj posjet Vukovaru

Prije tjedan dana sam se vratila iz Vukovara, točnije iz grada koji me je potpuno oduševio i iznenadio.

Prije putovanja imala sam potpuno drugačije viđenje tog herojskog grada.

Inspirirana raznim filmovima o Vukovaru i Domovinskom ratu zamišljala sam nepregledne ruševine, milijune uplakanih ljudi,težak, sumoran zrak i maglu koja pojačava dojam tuge i patnje Vukovara.

Iako znam da je prošlo već više od dvadeset godina od tih stravičnih osamdeset i sedam dana, prvi spomen na Vukovar mi je izgledao upravo tako.

Dan prije polaska bila sam toliko uzbuđena da nisam mogla oka sklopiti.

Jedvo sam čekala ući u autobus, družiti se s prijateljima i promatrati mjesta kroz koja prolazimo.

Kad smo napokon došli u Vukovar, nisam mogla vjerovati da se nalazimo u tom gradu.Dočekalo nas je lijepo, sunčano vrijeme, srdačni i prijateljski raspoloženi ljudi koji su nas ugodno pozdravljali na svakom koraku.

Grad je iznenađujuće lijepo i uredno uređen, obiluje mnoštvom rascvjetalih zelenih parkova i neumornih fontana koje daju tračak života tom gradu.

Kako su dani prolazili, tako sam ja sve više i više željela ostati.

Ponos, sreća i tuga isprepletali su se u meni. Ipak, apsolutni vrhunac putovanja kada smo svi, nas više od sto kao jedno zapjevali dobro poznatu domoljubnu pjesmu "Lijepa li si", što je izazvalo suze radosnice kod mnogih.

Sigurna sam da nikada neću zaboraviti Vukovar i da ću ga odsada zamišljati u drugačijem svijetlu kao ponosnog, hrabrog i sretnog grada.