Autor: Kristina Baždarić, 27. 2. 2019.

Dan ružičastih majica obilježava se posljednje srijede u mjesecu veljači aktivnostima koje za cilj imaju prevenciju svih oblika vršnjačkog nasilja. Ideja o obilježavanju tog dana pojavila se 2007. godine u Kanadi kada je dječak, koji je u znak podrške svojoj majci koja je bolovala od karcinoma, došao u školu u ružičastoj majici i zbog toga postao žrtvom nasilja. Iz solidarnosti njegovi školski kolege također su odjenuli ružičaste majice, a njihova inicijativa protiv nasilja uskoro je poprimila globalni karakter.

Dan ružičastih majica se u Republici Hrvatskoj obilježava od 2014. godine. Začetnik ideje o obilježavanju ovog dana u Hrvatskoj je CEPN, Centar za edukaciju i prevenciju nasilja. Činjenica je da je nasilje u mnogim oblicima prisutno svakodnevno i upravo zbog toga je ova inicijativa koja pokušava tome stati na kraj vrijedna svake pohvale. 17. veljače 2017. godine Hrvatski sabor je proglasio Dan ružičastih majica Nacionalnim danom borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Tu inicijativu smo i mi podržali te nizom aktivnosti osvijestili učenike naše škole kako nasilje nije prihvatljivo i da za nasilje nema opravdanja. Obukli smo se u ružičasto, razgovarali o vršnjačkom nasilju, ispisivali poruke mira i tolerancije.

Djeca su naše najveće blago i naša je zadaća osigurati im sigurno i sretno djetinjstvo.