Autor: Kristina Baždarić, 27. 2. 2019.

27. veljače 2019. godine djelatnici Gradskog društva Crvenog križa Zadar proveli su edukaciju učenika sedmih razreda u MŠ Ražanac i PŠ Radovin o osnovama pružanja prve pomoći.

Poznavanje i primjena postupaka prve pomoći ključni je korak za smanjenje negativnih posljedica ozljeđivanja. Vještine prve pomoći omogućuju spašavanje života i pomažu u oporavku od iznenadne bolesti ili ozljede naglasili su djelatnici. Jako je važno naučiti osnove prve pomoći jer tako možemo nekome spasiti život, do dolaska hitne medicinske pomoći može proći nekoliko minuta, čak i više, a unesrećenom je potrebna pomoć odmah.

Djelatnici Crvenog križa demonstrirali su učenicima što učiniti kad krvare iz nosa, kako zaustaviti jako krvarenje ako su se posjekli, tretirati opeklinu. Pomoći osobi koja se guši, zatim osobi koju je stresla struja, doživjela srčani udar. Pokazali su kako započeti sa oživljavanjem ako je osoba izgubila svijest, primijeniti umjetno disanje, zaštititi sebe i osobu  na kojoj primjenjuju umjetno disanje. Ako osoba diše kako je postaviti u stabilan bočni položaj.

Također su pokazali učenicima što sve sadrži torba prve pomoći, kako pravilno izvaditi sterilnu gazu i sl. Sve pokazano naši učenici mogli su također i sami demonstrirati uz stručno vodstvo djelatnika Crvenog križa.

Učenici su pokazali velik interes i znatiželju, imali su mnoštvo pitanja za djelatnike Crvenog križa koji su strpljivo na njih odgovarali. Na poklon smo dobili dvije slikovnice znakovitog naslova Naučite prvu pomoć zbog onih koje volite.