Treba li djeci džeparac?

Autor: SINIŠA MIŠIĆ, 23. 11. 2012.

Tko već kao dijete nauči što je to novac i kako se s njim ophoditi, najčešće kasnije u životu puno lakše organizira svoje financije

Možda ste roditelj koji se pita treba li djetetu dati džeparac? Možda smatrate da dijete ne treba imati posla s novcima i mislite da ono ionako ne zna raspolagati njima? Kako god mislili, džeparac kao institut kojeg poštuju i roditelj i dijete,  može doprinijeti razvoju boljeg i uspješnijeg odnosa prema novcu kod djeteta. A koliko novca dati djetetu, kad početi s džeparcem i na što pripaziti, pročitajte dalje u tekstu.

Zašto uopće džeparac?

Džeparac je najčešće jedini izvor novca koji djeci omogućuje da si kupe nešto što žele. Obično su želje male djece male - bomboni, žvakaće-gume, sladoled... - ili malo veće kao što su barbika ili nogometna lopta. No, da bi si kupilo barbiku ili nogometnu loptu, treba štedjeti. To iskustvo s malim iznosima, trošenjem, besparicom, planiranjem, štednjom može biti dobra škola za kasniji život i odnos prema novcu. Brojne su prednosti tih iskustava:

Upoznavanje vrijednosti novca

Kroz iskustvo kupovanja različitih stvari svojim novcem, dijete dobiva osjećaj za puno i malo, za skupo i jeftino.

Donošenje vlastitih odluka

Što ću kupiti s novcem koji imam? Je li ta kupnja pametna, ima li smisla to kupiti ili je li mi taj predmet potreban?

Vježbanje organizacijskih sposobnosti

Ako se novac ne raspodijeli, lako ga je bezveze potrošiti

Uspoređivanje

Kako ja raspolažem s novcem, kako s novcem raspolažu moji roditelji, prijatelji?

Da bi dijete učilo iz iskustva s novcem, KAO RODITELJI DRŽITE SE SLIJEDEĆEG:

• poštujte dan i redovitost izdavanja džeparca kako bi dijete moglo planirati
  • dajte djetetu džeparac uvijek i bez iznimke te neovisno o tome je li dijete bilo poslušno ili ne, oduzimanje džeparca nije primjeren način kažnjavanja
  • džeparac isplaćujte tako da se sjetite sami, a ne da vas dijete mora za njega moliti
  • dopustite djetetu da slobodno odluči na što će ga potrošiti,  možete mu pomoći savjetom, ali odlučiti treba samostalno
  • ne dajte prevelik iznos,  kod prevelikog iznosa dijete će izgubiti orijentaciju,  posljedica velikog džeparca mogu biti preskupe želje ili dugovi
  • nemojte automatski davati djetetu nekoliko kuna jer je potrošilo džeparac prije vremena, popričajte s djetetom kako je došlo do toga da nema novaca i kako da takvu situaciju sljedeći mjesec spriječi.

Budući da novac odnosno džeparac NIJE ODGOJNO SREDSTVO, izbjegavajte sljedeće:

• povećanje džeparca kao nagradu
  • oduzimanje džeparca kao kaznu
  • traženje da vam dijete polaže račune za svoje troškove
  • dodatno davanje novca jer je dijete prerano ostalo bez novca
  • premali iznos (dijete ne može ništa uštedjeti)
  • prevelik iznos ili ispunjavanje svake djetetove želje - dijete gubi osjećaj za stvarnost i ne uči
  • inzistiranje da dijete kupuje osnovni školski pribor za džeparac
  • prisiljavanje da mora štedjeti

Prvi džeparac dijete može dobiti već sa četiri do pet godina. Neka to za početak bude, primjerice 5 kuna na tjedan. Nastavite s tjednim džeparcem sve do otprilike devete godine. Naime, djeca ispod deset godina najčešće još uvijek imaju poteškoća s računanjem vremena ili planiranjem mjesec dana unaprijed.

Od desete godine možete započeti s mjesečnom isplatom džeparca. Sad je polako vrijeme da dijete počne učiti kako se organiziraju vlastite financije.

Razgovarajte o visini džeparca. Razgovarajte i s drugim roditeljima o njihovim iskustvima.

Izvor: www.net.hr

Pričaj mi priču

Priča o Tomu Watsonu

Jednog dana Tom Watson, osnivač IBM-a doznao je da je jedan od njegovih glavnih ljudi napravio katastrofalnu pogrešku koja je IBM stajala 10 milijuna dolara. Bio je pozvan kod Watsona na razgovor i čim je ušao u ured rekao je:

- Pretpostavljam da želite moju ostavku.

Watson ga je pogledao i odgovorio:

- Mora da se šalite! Upravo smo potrošili 10 milijuna dolara za vaše obrazovanje.

(Obrazovanje nije trošak, nego investicija.)

Izvor: M. Rijavec i D. Miljković: Pričaj mi priču, IEP - D2, Zagreb, 2004.