Bijeg u Egipat

Autor: SINIŠA MIŠIĆ, 21. 12. 2012.

Napisao: Ivan Dundović5. razredPŠ Radovin

BIJEG U EGIPAT

Jednog dana pustinjska palma je ugledala troje ljudi. Bila je začuđena kad ih je ugledala jer već mnogo godina u toj pustinji nitko nije kročio svojom vlastitom nogom. Kad su ljudi prišli palmi da stanu pod hlad, palma je primjetila da se čovjek zove Josip, a žena Marija. Uz njih je bio njihov dvogodišnji sin. Bili su uplašeni jer su ih hvatali Herodovi vojnici.
Naime, kralj Herod je dao da se ubiju sva djeca mlađa od tri godine. Josip, Marija i njihov sin su bili žedni i nisu se imali čime okrijepiti. Njihov jad primjetila je i palma. Ona im ni na koji način nije mogla pomoći. Kad već nije znala što će učiniti. htjela se prisjećati svojih najljepših trenutaka.

* * *
Jednog dana Salomonova žena natjerala je Salomona da zajedno odu u pustinju. Kad su stigli Salomonova žena reče: ''Zasadit će ovu palmu i ona će biti znak tvoje moći! Ako se ikad rodi netko veći od tebe ova palma će uvenuti.''
               * * *
No, palma nije imala mira. Bespomoćno je gledala kako ljudi umiru od žeđi. Odjednom Marija veselo usklikne: ''Bogulje, bogulje!''
Ali Josip je odmah vidio da ne mogu doći do bogulja jer je palma bila toliko visoka da se nitko nije mogao uspeti na nju.
Kad je dijete ugledalo bogulje reklo je palmi: ''Palmo, sagni se!''
I dogodilo se čudo! Palma se sagnula. Josip je uzeo bogulje te su se okrijepili njezinim sokom. Kad su se napili pošli su dalje.
Nakon nekog vremena do palme su stigli neki nepoznati ljudi.
Jedan od njih je uzviknuo: ''Pa ova se palma osušila! Zar se rodio netko veći od Salomona?''
A drugi rekne: ''MOŽDA I JE!''

Izvor: Ivan Dundović, 5. razred PŠ Radovin

Pričaj mi priču

Priča o Tomu Watsonu

Jednog dana Tom Watson, osnivač IBM-a doznao je da je jedan od njegovih glavnih ljudi napravio katastrofalnu pogrešku koja je IBM stajala 10 milijuna dolara. Bio je pozvan kod Watsona na razgovor i čim je ušao u ured rekao je:

- Pretpostavljam da želite moju ostavku.

Watson ga je pogledao i odgovorio:

- Mora da se šalite! Upravo smo potrošili 10 milijuna dolara za vaše obrazovanje.

(Obrazovanje nije trošak, nego investicija.)

Izvor: M. Rijavec i D. Miljković: Pričaj mi priču, IEP - D2, Zagreb, 2004.