LiDraNo 2012.

Autor: SINIŠA MIŠIĆ, 19. 4. 2012.

Učenice 7. i 8. razreda Matične škole postigle su zapažen rezultat na ovogodišnjoj smotri LiDraNo 2012.

Ivana Miočić sudjelovala je na Županijskoj smotri, dok je Lucija Veršić sudjelovala na Državnoj smotri koja se održavala od 15.-17. travnja u Šibeniku.

Čestitamo našim učenicama!

Jezik roda moga

Znate li što je meni čudno? To što ode, oprostite, OVDJE u Dalmaciji, ljudi iz različitih sela posve drugačije pričaju.

Kako se mi ovdje baš i ne razumijemo najbolje, ponekad mi nije najjasnije ni kojim jezikom se služe moji ukućani.

Moja majka je iz Zagreba, a ćaća, odnosno OTAC, iz Dalmacije. Možete li uopće zamisliti tu komunikaciju?!

Ne znam kako se brat i ja snađemo između svih tih teća i lonaca, pinjura i vilica, kariola i tačaka, škovacera i mišćafla, partfiša i metli. Onda sve te pipe i špine, psi i cucki, šeflje i kacijole, četke i bruškini, a o naglascima da i ne govorimo.

Ipak, mislim da je najvažnije da su se njih dvoje susreli ili intrali, kako god želite, i da im baš dobro ide. Nije bitno zaspu li oni uvečer u kamari ili u sobi, legnu li na lancune ili na plahte, stave li glavu na kušine ili na vanjkuše, pokriju li se poplunom ili botijom i ugase li svitlo ili svjetlo. Važno je da se žele razumjeti i biti zajedno.

Tako ni za našu Domovinu nije bitno kuvamo li il` kuhamo, dinstamo il` vrižimo, glavno je da smo svi u istom loncu.

Sve je to jezik roda moga- mislin…mislim, ma ne, ZNAM!

Lucija Veršić, 7. r.

Pod maslinon

Veče je.

Umorna od svakidašnjosti,

sidan pod maslinu.

Tražin utjehu i mir u njoj.

Bižin od života.

Ja iđen i gledan,

i proživljavan dobro i zlo,

a ona stoji na jednon mistu

i nema joj pomoći kad je zatekne zlo.

U ispucanoj kori vidin krvave ratove,

vidin krik i plač,

vidin jecaj, i tamu vidin,

i tražin svitlo…

Pronalazin,

pronalazin ga u drhtaju krila galebova,

u smiju dice,

u ladu što ga pronađe starac pod krošnjon masline.

Tada shvaćan –

život je labirint.

Postavlja ti zapreke.

Ti budi ka` i maslina –

ispruži svoje korene

i ne daj da te nevere pokore!

Ivana Miočić, 8. r.

Izvor: Lidija Miočić, prof.

Pričaj mi priču

Priča o Tomu Watsonu

Jednog dana Tom Watson, osnivač IBM-a doznao je da je jedan od njegovih glavnih ljudi napravio katastrofalnu pogrešku koja je IBM stajala 10 milijuna dolara. Bio je pozvan kod Watsona na razgovor i čim je ušao u ured rekao je:

- Pretpostavljam da želite moju ostavku.

Watson ga je pogledao i odgovorio:

- Mora da se šalite! Upravo smo potrošili 10 milijuna dolara za vaše obrazovanje.

(Obrazovanje nije trošak, nego investicija.)

Izvor: M. Rijavec i D. Miljković: Pričaj mi priču, IEP - D2, Zagreb, 2004.