Pedagog / Psiholog / Defektolog

Informacije stručnog suradnika - školskog psihologa na ovom linku:

Stručno - razvojna služba

Što učitelji misle, a nikada vam neće reći

Autor: SINIŠA MIŠIĆ, 5. 10. 2012.

Učitelji i nastavnici su sve važniji u svjetlu činjenice da je obrazovanje postalo prava utrka za životnim uspjehom, a roditelji imaju sve manje vremena za svoju djecu. Paradoksalno, njihov društveni status opada.

U nastavku teksta vam donosimo sve ono što bi učitelji htjeli da znate, a što će vam tek rijetki od njih reći. Pročitajte ga i primijenite; ne da biste olakšali nastavnicima, već da bi učinili najbolju stvar za svoju djecu. Razumijevanje između vas i učitelja je u njihovom interesu.

1.

Ako podučavamo malu djecu, nemojte nam govoriti da je to „jako slatko“ i da biste i vi voljeli posao na kojem se po cijele dane igrate i bojate.

2.

Mi nismo bračni savjetnici. Na roditeljskim sastancima govorimo o napretku vaše djece, a ne o tome kako vaš suprug ne pomaže u kućanskim poslovima.

3.

Dosta nam je standardiziranih testova i nastave koja im je podređena.

4.

Djeca su se nekad nakon škole igrala na otvorenom i rješavala su probleme na svoj način. Danas sjede pred ekranima i nisu razvila te vještine. Zbog toga su preosjetljiva i očekuju intervenciju učitelja zbog najmanje sitnice.

5.

Kada čujemo glasno podrigivanje, prisjetimo se da djeca rado oponašaju roditelje.

6.

Vaše dijete je središte vašeg svemira, ali mi naš svemir moramo dijeliti s još 30 takvih.

7.

Naučite dijete isključiti mobitel za vrijeme nastave, ako već sami ne možete podnijeti da vas vaš potomak ne može nazvati u svakom trenutku kada za to osjeti i najmanju potrebu.

8.

Nitko od nas nije postao ovo što je zbog novca. Za nekoliko tisuća kuna mjesečno možda školujemo idućeg Teslu. Ljudi s nezavršenom srednjom školom driblaju loptu i zarađuju milijune mjesečno.

9.

Nemojte misliti da je lako svakoga dana paziti na tuđu djecu, biti im majka, otac, psiholog i prijatelj. Uz to moramo prepoznati njihove teškoće u učenju, probleme kod kuće, vršnjačko nasilje ili možda konzumaciju droga.

10.

Djeca svakoga dana pričaju o vašim obiteljskim tajnama, financijama, religiji, politici pa čak i o očevoj vazektomiji. Pazite što pričate pred djecom.

11.

Najradije se sjećamo sretnih, dobro odgojenih i srdačnih bivših đaka. To nisu nužno oni s najboljim ocjenama.

12.

Ponekad nam se dogodi da sretnemo učenika koji je završio fakultet, a pamtimo ga kao agresivnoga i nedogojenoga. Vjerujte, veselimo se tome. To je i naš uspjeh.

13.

Vi radite svoj posao, a mi ćemo svoj. To što vodite tvrtku ne znači da znate voditi razred. Nama ne pada na pamet dolaziti na vaš posao i dijeliti vam lekcije.

14.

Naše radno vrijeme ne počinje deset minuta prije prvog zvona i ne završava sa zadnjim zvonom. Mnogi od nas u svoj posao ulažu svakodnevno i nekoliko sati izvan učionice.

15.

Nismo vam neprijatelji. Mi smo na istoj strani.

16.

Prihvatite istinu; vaše dijete će lagati, ako će ga to izvući iz problema.

17.

Motivirajte dijete na čitanje. To je ključ školskog uspjeha u bilo kojoj dobi.

18.

Pomaganje nije isto što i pisanje njihovih zadaća. Pisanjem zadaća im nanosite trajnu štetu.

19.

Provjerite jesu li napisali zadaću. Svakodnevno. Bez obzira koliko vjerujete svojem djetetu.

20.

I mi možemo biti iscrpljeni. Naš posao nije uvijek pun radosti i veselja. Učenici koji nas ne poštuju i roditelji koji ih pretjerano štite su naš posao također.

21.

Razgovarajte s djecom. Možda ne znaju to reći, ali više od gedžeta i skupe odjeće im znači razgovor s vama. Djeca žele znati da vas zanima njihov život.

22.

Voljeli bismo da nas podržavate i da sudjelujete u školovanju djece. Ali postoje roditelji koji su ipak „previše prisutni“, ako nas razumijete.

23.

Ljetni praznici su dugi, ali nemojte misliti da se baš cijelo vrijeme odmaramo. Mnogi od nas imaju svoju djecu i moraju ljetne praznike iskoristiti da zarade novac kojim krpaju svoja redovna i mala primanja.

24.

Ne činite sve umjesto vaše djece i dopustite im da pogriješe. Kako će drugačije naučiti? Teško je biti motiviran kada se podsvjesno natječeš s roditeljima.

25.

Ponekad imamo dane u kojima bismo najradije dali otkaz. Srećom, dovoljan je samo jedan osmijeh djeteta da bismo se predomislili.

Izvor: www.roditeljski.info